Kuba – Perła Karaibów

Zima 2018/2019 na Kubie. Perła Karaibów

Jedź z nami na gorącą i piękną Kubę – Perłę Karaibów!

Hola Cuba powstała z miłości do Kuby – dosłownie! Jesteśmy polsko-kubańskim małżeństwem i chcemy Wam pokazać to, co Kuba ma najlepszego do zaoferowania, ale też odsłonić przed Wami kulisy tej „prawdziwej Kuby”.

Perła Karaibów to program, w którym pokazujemy najpiękniejsze miejsca Kuby. Te, do których trudno dotrzeć samodzielnie, a czasami te, o których po prostu można nie wiedzieć. Na Kubie nie ma bowiem reklam, marketingu, a w wielu miejscach brakuje internetu. My chcemy Wam pokazać Kubę od kuchni. Dowiecie się wszystkiego o życiu na Kubie, dorastaniu w czasie „kryzysu kubańskiego” i o wszystkim tym, czego nikt z Kubańczyków otwarcie turystom nie opowiada… Zapraszamy!

NAJBLIŻSZE TERMINY:

 • 15-28.11.2018
 • 28.12.2018 – 10.01.2019 (Sylwester na Kubie!)
 • 1-14.02.2019

CENA: 3 600 PLN + 800 EUR (Wszystkie atrakcje w cenie!) + cena biletu lotniczego

PROGRAM WYPRAWY

DZIEŃ 1 – Hawana

DZIEŃ 2 – Hawana

DZIEŃ 3 – Hawana

DZIEŃ 4 – Viñales (Plantacje kawy i tytoniu)

DZIEŃ 5 – Cayo Levisa

DZIEŃ 6 – Viñales i przejazd na Półwysep Zapata

DZIEŃ 7 – Playa Giron, Zatoka Świń

DZIEŃ 8 – Cienfuegos, Trinidad

DZIEŃ 9 – Wodospad El Nicho, Trinidad

DZIEŃ 10 – Trinidad, Doliny Młynów Cukrowych, czyli Valle de Los Ingenios, Santa Clara

DZIEŃ 11 – Santa Clara, Remedios, Cayo Santa Maria

DZIEŃ 12 – Cayo Santa Maria

DZIEŃ 13 – Cayo Santa Maria

DZIEŃ 14 – Powrót do Hawany i wylot do Polski

Szczegółowy program wyprawy:

Dzień 1: Hawana

Przylot do Hawany, spotkanie z grupą na lotnisku. Zakwaterowanie w casas particulares, czyli w domach Kubańczyków z prywatnymi pokojami przeznaczonymi do wynajmu.

Pokoje mają prywatną łazienkę, wiatrak oraz klimatyzację. Kubańskie życie będziemy podglądać dosłownie od kuchni, przy śniadaniach serwowanych przez naszych gospodarzy.

Dzień 2: Hawana

Esencja Kuby to oczywiście Hawana. Po pysznym śniadaniu, serwowanym w casas particulares, rozpoczynamy wspólne zwiedzanie stolicy Kuby.

Zobaczymy zachwycające Stare Miasto, przespacerujemy się dookoła Kapitolu i opowiemy Wam o wszystkich najważniejszych miejscach Hawany, które wpisały się w karty kubańskiej historii. Śladami Hemingway’a wypijemy daiquiri w barze Floridita, a na mojito pójdziemy do Bodeguita del Medio, gdzie zjemy też pyszny obiad. Zobaczymy też pokój pisarza w Hotelu Ambos.

To nie koniec atrakcji! Kuba to żywe muzeum motoryzacji i amerykańskie kabriolety swoimi soczystymi kolorami głośno zapraszają do przejażdżki. Czas zatem na czyste szaleństwo i przejazd starymi amerykańskimi samochodami przez Hawanę, wzdłuż najsłynniejszego deptaka – Malecon – aż do Placu Rewolucji. To doskonałe miejsce na sesję zdjęciową z podobizną Che Guevary… w tle samochodów oczywiście!

Dzień 3: Hawana – czas wolny na powolne zwiedzanie Hawany

Ten wyjątkowy dzień zwieńczy spektakularny występ Kabaretu Parisienne, w słynnym Hotelu Nacional. Wcześniej jednak zjemy wspólną kolację w jedynej swojej rodzaju restauracji La Guardia.

Dzień 4: Soroa, Viñales

Po śniadaniu wyjedziemy na zachód, do jednego z najpiękniejszych miejsc na Karaibach – Doliny Viñales. Po drodze czeka nas jeszcze wizyta w ogrodzie orchidei w Soroa, gdzie zaczniemy zanurzać się w zielone rejony Kuby. Kolejny przystanek to stolica prowincji, czyli Pinar del Rio. To tam odwiedzimy fabrykę lokalnego likieru Guayabita, który jest jednym z nielicznych alkoholi, którego się nie eksportuje.

Po degustacji ruszymy dalej, malowniczą i krętą drogą, prosto do Viñales. Z Doliną przywitamy się przepięknym widokiem z Hotelu Los Jasmines. Po długiej podróży zakwaterujemy się w casas particulares, a następnie udamy się na wycieczkę konną, by zobaczyć malownicze plantacje tytoniu i kawy. Naprawdę nie ma się czego obawiać. Jak mawiają Kubańczycy, ich konie działają automatycznie. Jeśli jednak ktoś preferuje zwiedzanie piesze, nie ma problemu. Wycieczka zajmie nam około 4 godziny. Zwieńczeniem będzie kolacja o zachodzie słońca z widokiem na Dolinę Vinales.

Grupę sylwestrową tego dnia czeka latynoska fiesta!

Dzień 5: Cayo Levisa

Czas na relaks. Po śniadaniu wyjedziemy na jedną z piękniejszych plaż Kuby – Cayo Levisa. Najpierw czeka nas godzinna wycieczka malowniczą drogą do portu, a później przeprawimy się łodzią podziwiając ląd z innej perspektywy. Obiad zjemy w restauracji na plaży. Wieczorem zaproponujemy wspólne wyjście, by potańczyć i posłuchać wspaniałej kubańskiej muzyki na żywo.

Dzień 6: Viñales, Zatoka Świń

Ponownie czeka nas aktywny dzień. Punktem obowiązkowym jest wizyta w Cueva del Indio, czyli jaskini, w której zamieszkiwali Indianie. Pływając podziemną rzeką będziemy podziwiać korytarze jaskini i wypatrywać nietoperzy.

Zwiedzając Dolinę Viñales nie można pominąć jeszcze jednej atrakcji, a mianowicie – Mural de Prehistoria. Udamy się zatem do kolejnego wspaniałego miejsca otoczonego górami mogotes, by zobaczyć jakie malowidło zażyczył sobie mieć na skałach sam Fidel Castro.

Po poranny zwiedzaniu udajemy się w kierunku historycznej Zatoki Świń, do miejscowości Playa Giron.

Dzień 7: Półwysep Zapata

Półwysep Zapata to jeden z najbardziej interesujących obszarów Kuby, jeśli mowa o florze i faunie. To tutaj znajdziemy wiecznie zielone lasy tropikalne, pokłady torfu i bagniska. To raj dla obserwatorów ptaków i miłośników zwierząt. Odwiedzimy też farmę krokodyli, a być może będzie okazja do degustacji krokodyla prosto z talerza. Tajemniczym miejsce jest turystyczna wioska Guama, wzorowana na wioskach indiańskich. To tutaj zobaczymy bambusowe domki na palach i poczujemy się jak prawdziwi Indianie! Dla miłośników sportów wodnych będzie również możliwość wskoczyć do magicznej groty ryb – Cueva de los Peces, która ma 70 metrów głębokości! Studnię z oceanem łączy podziemny ocean!

Wieczorem w Playa Giron czeka nas wyjątkowa kolacja obfita w owoce morza przygotowana przez naszych gospodarzy! To będzie niezapomniany wieczór!

Dzień 8: Cienfuegos, Trinidad

Rano opuszczamy Playa Giron i udajemy się w kierunku Trinidadu. Wcześniej czeka nas przystanek w Cienfuegos i zwiedzanie tego kolonialnego miasta, które zostało urządzone na wzór Paryża. Podziwiać też będziemy willową dzielnicę Punta Gorda, w które Amerykanie – uciekając przed rządami Fidela Castro – zostawili najpiękniejsze domu na całej Kubie.

Trinidad przywitamy w kultowym warsztacie ceramicznym. Po południu zakwaterujemy się w casas particulares, a wieczorem z chętnymi wybierzemy się posłuchać muzyki na żywo i zatańczyć salsę z Kubańczykami!

Dzień 9: El Nicho, Trinidad

Poranek na południu Kuby rozpoczniemy naprawdę rześko. Jedziemy nad wodospad El Nicho, by zażyć świeżej kąpieli, w iście niebiańskim otoczeniu. Górska droga, która prowadzi do Parku Narodowego El Nicho to wielka atrakcja naszej wyprawy!

Po południu czeka nas natomiast prawdziwe wyzwanie i świetna zabawa – lekcja salsy! Swoich sił będzie można spróbować na słynnych schodach Trinidadu na obowiązkowej fieście!

Dzień 10: Trinidad, Dolina Młynów Cukrowych, czyli Valle de Los Ingenios

Rano czas wolny na samodzielne zwiedzanie fotogenicznego Trinidadu.

Kolejnym punktem programu jest historia plantacji trzciny cukrowej i niewolnictwa na Kubie. Udamy się do Doliny Młynów Cukrowych, czyli Valle de Los Ingenios. Poznamy historię ówczesnego „białego złota”, wejdziemy na 44-metrową wieżę i będziemy podziwiać krajobraz z punktu widokowego. Dalej pojedziemy na noc do Santa Clara.

Dzień 11: Santa Clara, Cayo Santa Maria

Santa Clara to najbardziej opozycyjne miasto na Kubie. Do dziś panuje tu kult Che Guevary, ale także gdzie muzyka gra z każdego okna.

Po leniwym poranku w Santa Clara i obejrzeniu mauzoleum Che Gueravy, wyruszamy na wybrzeże. Po drodze czeka nas jeszcze przystanek w małym i uroczym miasteczku Remedios.

Cayo Santa Maria, gdzie spędzimy najbliższe dni, od pełnego lądu oddalone jest 48-kilometrową drogą, którą przecina 49 mostów. Ostatnie 17 km prowadzą w pełnym morzu. Dla takiego turkusu wody warto!

Dzień 12:

Cayo Santa Maria

Dzień 13:

Cayo Santa Maria

Dzień 14:

Po obiedzie na Cayo Santa Maria wyjazd na lotnisko do Hawany i wylot do Polski.

WLICZONE W CENĘ:

 • 10 noclegów w casas particulares (zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych)
 • 10 śniadań serwowanych w casas particulares
 • 3 noclegi w hotelu all inlcusive 4-5* na Cayo Santa Maria (zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych)
 • 5 obiadów lub kolacji w restauracjach w czasie objazdu
 • Koncert Kabaretu Parisienne w Hawanie z drinkiem
 • Godzinny przejazd klasycznymi amerykańskimi kabrioletami po Hawanie
 • Daiquiri w barze Floridita
 • Hotel Ambos Mundos w Hawanie
 • Fabryka likieru Guayabita w Pinar del Rio
 • Zwiedzanie łodzią jaskini Cueva del Indio
 • Mural de Prehistoria
 • Zwiedzanie konne Doliny Vinales lub trekking (w tym plantacja kawy i tytoniu) – 4 godziny
 • Wyjazd na Cayo Levisa wraz z przeprawą wodną
 • Zwiedzanie Półwyspu Zapata
 • Zwiedzanie farmy krokodyli
 • Zwiedzanie indiańskiej wioski Guama
 • Lekcja salsy w Trinidadzie
 • Wizyta w warsztacie ceramiki w Trinidadzie
 • Pociąg do Doliny Młynów Cukrowych (lub przejazd autokarem)
 • Odwiedzenie centrum kultu religijnego Santeria w Trinidadzie
 • Wycieczka nad wodospad El Nicho
 • Muzeum Che Guevary w Santa Clara
 • Wizyta w Remedios
 • Transport wygodnym, klimatyzowanym autobusem po wyspie (nie tracimy czasu na szukanie przypadkowych ciężarówek do transportu ludzi oraz docieramy do miejsc, gdzie publiczny transport nie dociera; jesteśmy też spokojni o nasze bagaże i ich stan).
 • Opieka polskojęzycznego przewodnika
 • Ubezpieczenie

W CENĘ NIE SĄ WLICZONE:

 • Karta turysty (wiza) – koszt 22 euro (oferujemy pełne wsparcie w kupnie wizy).
 • Napiwki, własne wydatki.
 • Bilety lotnicze Warszawa – Hawana – Warszawa

Ile zabrać pieniędzy na własne wydatki?

Kieszonkowe to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. W cenę wliczone są codzienne śniadania oraz 5 posiłków w restauracjach. Wszystkie atrakcje wymienione w programie są w cenie. Na Cayo Santa Maria w cenie jest hotel all inclusive z 3 posiłkami dziennie oraz nielimitowanymi napojami (w tym piwo, drinki, wino etc.).

INFORMACJE O PŁATNOŚCI: CENA 3 600 zł + 800 EUR

 • Rezerwacja miejsca – wpłata zaliczki 1000 zł
 • Druga transza – 2 600 zł płatne na 40 dni przed wyjazdem przelewem bankowym.
 • Trzecia transza – 800 EUR płatne w gotówce w Republice Kuby po przylocie.

 

INFORMACJE O BILETACH LOTNICZYCH:

Uczestnicy wypraw Hola Cuba samodzielnie kupują bilety lotnicze z najdogodniejszym połączeniem w terminie wyprawy.

1. dzień wyprawy jest zaplanowany jako przylot wszystkich uczestników i zakwaterowanie w Hawanie. Zapewniamy wszystkim transfer lotniskowy. W pełni pomagamy dobrać najlepsze połączenie oraz koordynujemy grupę, by w miarę możliwości uczestnicy wypraw lecieli wspólnie. Dajemy tutaj jednak pełną swobodę i niezależność w doborze lotu.