O nas

Hola Cuba powstała z miłości do Kuby – dosłownie! Jesteśmy polsko-kubańskim małżeństwem i chcemy Wam pokazać to, co Kuba ma najlepszego do zaoferowania, ale też odsłonić przed Wami kulisy tej „prawdziwej Kuby”.

A ta bywa trudna, nieznośna, leniwa, kolorowa, hałaśliwa, piękna, brzydka, zachwycająca i męcząca.

Na naszych wyprawach mówimy o wszystkim, ale mamy świadomość, że realiów kubańskiego życia można doświadczyć tylko poprzez mieszkanie na wyspie braci Castro. Na szczęście.

Między Kubą a Polską

Poznaliśmy się w Viñales na wycieczce konnej. Michel pracował jako przewodnik w Dolinie Viñales i z turystami z całego świata codziennie odwiedzał plantacje tytoniu i kawy i podziwiał piękno krajobrazu. Potem do późnego wieczora karmił i czyścił swoje konie i gawędził z innymi kowbojami.

Żyło mu się dobrze i spokojnie, aż pewnego razu… zjawiłam się ja. Spanikowana turystka, z wielką awersją do koni. I tak to wszystko się zaczęło… Dzisiaj nasze życie dzielimy między Polską i Kubą, gdzie budujemy dom. W Viñales oczywiście, które jest naszym zdaniem jednym z piękniejszych miejsc krajobrazowych na Kubie.

Jak najlepiej zwiedzać Kubę?

W pierwszą wspólną podróż wybraliśmy się… zwiedzać Kubę! Wtedy właśnie przekonaliśmy się jak trudno jest przemierzać Kubę na własną rękę, nawet będąc (z) Kubańczykiem!

Po pierwsze, jest o wiele drożej.

Po drugie, w wiele miejsc nie można dotrzeć bez własnego transportu.

Osobom bez znajomości hiszpańskiego jest jeszcze trudniej, bo po angielsku mało kto mówi. Sama odwiedziłam 40 krajów i zawsze byłam zwolenniczką niezależnego podróżowania, ale Kuba to pierwszy kraj który uważam, że lepiej jest poznawać z grupą. Więcej zobaczymy, więcej doświadczymy, zaoszczędzimy czas i pieniądze. Paradoksalnie!

Dlaczego Hola Cuba?

Wiele osób wraca z Kuby z rozczarowaniem i my ich rozumiemy. Wiemy po prostu, że w krótkim czasie i na własną rękę nie da się tej wyspy odkryć, a co dopiero zrozumieć. W ten właśnie sposób narodził się pomysł na Hola Cuba – wyprawy zorganizowane, które nie są schematycznym zwiedzaniem wyspy, ale jej smakowaniem i odkrywaniem. Poznawaniem trudnej historii i zrozumieniem sytuacji społecznej. Podziwianiem dziedzictwa kulturowego i zachwytem nad bogactwem przyrodniczym. Wreszcie, doświadczaniem smaków, dźwięków, zapachów i kolorów.

Taka jest nasza Kuba – pełna miłości i ekscytacji życiem i taką Kubę chcemy Wam pokazywać. Jeśli zatem jesteście otwarci, ciekawi, żądni przygody i pragnienia, by znów w życiu zrobić coś po raz pierwszy, to to jest ten moment.

Nasza filozofia podróżowania

Przykładamy wielką wagę do tego w jaki sposób się podróżuje. Kiedy układamy programy wypraw, nie robimy tego bezrefleksyjnie, by dobrze wyglądało i jeszcze lepiej się sprzedawało. Bardzo ważne dla nas względem Kuby oraz uczestników naszych wypraw są:

  • poszanowanie kubańskiego stylu życia i kultury,
  • szacunek do przyrody,
  • grupowa energia z respektowaniem indywidualnych potrzeb.

Jak to realizujemy w praktyce?

  • Poznajemy historię Kuby i sytuację społeczną, by zrozumieć zastaną sytuację i nie stać się podróżującym ignorantem. To nasz priorytet – wyjedziesz z Kuby z pełną świadomością tego gdzie byłeś.
  • Odwiedzamy miejsca, które pozwalają poznać prawdziwą Kubę i szanujemy panujące w nich zasady.
  • Organizujemy tylko takie atrakcje, które są w zgodzie z naturą i wspaniałym klimatem zachowanym na Kubie. A jest o co dbać, bo Kuba ma najlepiej zachowany ekosystem na Karaibach.
  • Jadamy w miejscach, w których jedzenie podawane jest z miłością, a co za tym idzie, z niespotykanym dla podniebienia smakiem.
  • Czas wyprawy podzielony jest na przestrzeń wspólną i indywidualną. Świetnie bawimy się w grupie, ale dajemy też przestrzeń, by każdy mógł zasmakować Kuby w swój sposób. Organizujemy indywidualne atrakcje, jeśli ktoś chce zboczyć na chwilę na swój tor.

Kim Jesteśmy?

Barbara Stawarz-García i Michel García Maqueira. To właśnie my chcemy zabrać Was na Kubę, która z pewnością pozostawi niezapomniane wspomnienia. Gwarantujemy, że poczujecie jaka jest prawdziwa Kuba, jaki jest smak przygody i czym jest prawdziwy karaibski styl życia – bez pośpiechu, bez stresu, a za to z dużą dawką luzu i uśmiechu.

Barbara Stawarz-García

Zawodowo związana z branżą internetową od 2005 roku. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Marketingu Internetowego na SGH. Autorka książki „Content marketing po polsku”. Od 2010 roku jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie SWPS, SGH oraz AGH. Wykłada dziennikarstwo internetowe i marketing internetowy na studiach dziennych i podyplomowych. W 2016 roku trafiła do rankingu najbardziej kreatywnych osób w biznesie magazynu BRIEF. Prowadzi #HappyContent, agencję specjalizującą się w usługach content marketingowych. Zimę spędza na Kubie z wyprawami #HolaCuba.

Uwielbia smakować życia i doświadczać jego kolorów. Do tej pory odwiedziła 40 krajów, weszła na Kilimandżaro, obeszła Annapurnę dookoła, a na Kubie zakochała się i z Michelem buduje dom.

 

 

Michel García Maqueira

Kubańczyk, który zamieszkał w Warszawie i w Polsce spędza cieplejszą część roku. Studiował prawo na Uniwersytecie w Pinar del Rio. Służył obowiązkowe dwa lata w armii Republiki Kuby. Kolejne obowiązkowe dwa lata pracy na rzecz państwa odpracował jako specjalista fermentacji tytoniu w Taba Cuba, jednej z większych kubańskich firm, która uczestniczy w procesie wyrabiania cygar. Później pracował jako osoba odpowiedzialna za przydzielanie materiałów budowlanych w Viñales, co było niezwykle odpowiedzialnym zajęciem, bo przypadało na ważny historycznie moment w Viñales i zachodniej części Kuby – niszczycielski huragan.

Od 2009 roku pracuje jako przewodnik w Dolinie Viñales, która od 1999 r. wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najpierw prowadził wycieczki trekkingowe, a później – już jako właściciel koni – wycieczki z podziwianiem Doliny Viñales z siodła. Jako szef Sunny Vinales Tour organizuje na Kubie wycieczki, m.in. do swojego rodzinnego miasta.

Miłośnik koni, eksperymentów kulinarnych, aktywnego wypoczynku i swojej polskiej żony 😉

BEZPIECZEŃSTWO i GWARANCJA

Posiadamy wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, dostępny pod adresem: turystyka.gov.pl oraz gwarancję ubezpieczeniową na rzecz klientów w Towarzystwie Ubezpieczeń SIGNAL IDUNA Polska, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.

 

 

Działalność na Kubie – Sunny Viñales Tour

Organizujemy na Kubie wycieczki jednodniowe (Hawany do Viñales, z Viñales na Cayo Jutias oraz do Maria La Gorda) oraz konne lub piesze zwiedzanie Doliny Viñales i usługi transportu w zachodniej części Kuby.

Naszą ofertę można znaleźć na:

WYBRANE OPINIE NA TEMAT HOLA CUBA: