Ostatnia aktualizacja 24 lipca 2023
Cienfuegos to dobry przystanek w drodze do Trinidadu. Możemy się tu zatrzymać na kilka godzin, ale jeśli zdecydujemy się na nocleg, to również nie będziemy się nudzić. Tym bardziej, że z miasta jest już rzut beretem na piękną plażę.
„Kubański Paryż”, bo tak mówi się o Cienfuegos, najpierw nosiło nazwę Fernandina de Jagua na cześć hiszpańskiego Króla. Od 1819 roku jednak nosi aktualną nazwę – Cienfuegos – i nie, jak się mylnie uważa, na cześć rewolucjonisty kubańskiego Camilo Cienfuegoso, ale na cześć hiszpańskiego gubernatora, który zachęcał Francuzów do osiedlania się w tej okolicy.
O Cienfuegos mówi się, że to perła południa Kuby. W 2005 miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Zabudowa miasta inspirowana jest Paryżem, przez co Cienfuegos zyskał sobie ten słynny przydomek „kubańskiego Paryża”.
W 1819 roku francuski emigranta Don Luis D´Clouet zaprosił na Karaiby 40 rodzin z Filadelfii, Nowego Orleanu i Bordeux we Francji, by zacząć rozwijać miasto. To jedyne na Kubie miasto założone przez Francuzów. Niestety, w 1821 roku Cienfuegos nawiedził ogromny huragan, który zniszczył dotychczasowe prace. Jednak uparci mieszkańcy nie poddali się i zaczęli wszystkie prace od początku.
Swój rozkwit Cienfuegos zawdzięcza trzcinie cukrowej, a konkretnie handlowi cukrem. Po Rewolucji (1959 r.), głównie wsparciu ZSRR, Cienfuegos stało się ważnym portem, a w reformie w 1976 roku zostało administracyjnym centrum Prowincji Cienfuegos.
Postacią, która rozsławiła Cienfuegos był m.in. Benny More – pra pra wnuczek króla Kongo. Artystam zmarł w 1963 roku, a na jego pogrzeb przyszło 100 000 ludzi. Do dziś w Cienfuegos znajduje się billboard, który przypomina słowa More’a, że Cienfuegos to najlepsze miasto, które najbardziej mu się podobało – „Cienfuegos es la ciudad que más me gusta a mi” – tak śpiewał Moré.
Niedaleko Cienfuegos znajdziemy nigdy niedokończoną elektrownię atomową, która miała powstać przy współpracy z ZSRR. Po upadku Związku Radzieckiego nie znalazł się inny inwestor i plan budowy upadł. Aktualnie znajduje się tam osiedle mieszkaniowe zwane Ciudad Nuclear („miasteczko nuklearne”).
W okolicach Cienfuegos znajdziemy również najliczniejsze na całej Kubie plantacje drzew mango. Z kolei w pobliskim i mało znanym turystom miasteczku Rodas znajdziemy źródła wody mineralnej, która wlana do butelek sprzedawana jest na całek Kubie pod marką Ciego Montero jako jedyna słuszna woda mineralna.
Top 10 atrakcji w Cienfuegos na Kubie
1) Punta Gorda
Punta Gorda to niegdyś luksusowa dzielnica, w której amerykanie zostawili budynki wznoszone w czasach Batisty. Wśród najbardziej imponujących budowli bez wątpienia jest Yacht Club, ale przede wszystkim Palacio de Valle, który rozpoznamy po mieszance stylów z dominacją mauretańskiego.
Palacio de Valle został zbudowany przez jednego z najbogatszych mieszkańców Cienfuegos – Aciclio Valle. Kiedy to podróżował po Hiszpanii, tak bardzo spodobała mu się Alhambra, że zapragnął mieć taki pałac w Cienfuegos na Kubie. Wydał na niego podobno 2 mln pesos. Kiedy na początku XX w. ceny cukru spadły, magnat Valle zbankrutował, a ze stresu zmarł na zawał…
2) Rynek im. Jose Martiego
Najbardziej uwagę zwraca Palacio de Gobierno, czyli pałac rządowy. Aktualnie znajduje się w nim zgromadzenie prowincji. Pałac został oddany do użytku w 1950 roku. Na placu warto zwrócić uwagę na Palacio Ferrer. Błękitny budynek schowany w narożniku. Przepiękna secesyjna architektura uzupełniona białą sztukaterią i doskonała stolarka okienna przywołać mogą skojarzenia z mitycznym Paryżem. Na placu ważny punkt stanowi także Łuk Triumfalny, który upamiętnia powstanie Republiki Kuby i odzyskanie niepodległości w 1902 roku. To jedyny łuk na całej Kubie.
Na placu znajduje się także kościół z 1869 roku, do którego witraże przywieziono z Francji. Warto wejść do środka, by zobaczyć ołtarz z kolumnami w stylu korynckim.
Nie można również przejść obojętnie obok Colegio San Lorenzo (na zdjęciu poniżej). Kiedy właściciel ziemski Nicolás Salvador Acea umiera w 1904 roku, pozbywa się majątku, by stworzyć dwie szkoły przeznaczone dla biednych dzieci. Pierwsza to szkoła sztuki i rzemiosła dla mężczyzn, a druga, szkoła „domowa” dla kobiet.
Jeśli się nam poszczęści, to będziemy mieli okazję spędzić czas na placu słuchając muzyki z gazebo, czyli altanki, która jest centralnym punktem rynku. Inna nazwa dla gazebo to glorieta. Altankę przed słońcem osłania kopuła – jedna z licznych w Cienfuegos, stąd miasto ma m.in. przydomek „miasta kopuł”. Zaokrąglony dach – poza gazebo – ma także ratusz i katedra oraz pałace dawnych baronów cukrowych.
3) Teatr Tomasa Terry’ego
Tomas Terry był wenezuelskim emigrantem, cukrowym magnatem. Dorobił się także na handlu niewolnikami – tych chorych i w kiepskim stanie sprowadzał i leczył, a później sprzedawał w wyższej cenie. By nieco wybielić swój wizerunek wzniósł w Cienfuegos okazały teatr. Choć budynek najlepsze czasy ma już za sobą, to jednak warto wejść do środka, by poczuć atmosferę dawnych lat. W teatrze do dziś znajduje się 950 siedzisk, balkony oraz imponujący fresk na suficie. Fasadę budynku wzniesiono w 1889 roku, a w 2019 roku teatr przeszedł całkowitą modernizację. Na początku XX w. na scenie teatru wystąpiły sławy takie jak Sarah Bernhard, amerykańska aktorka czy Enrico Caruso, włoski tenor operowy.
4) Malecon
Malecon, czyli deptak inspirowany tym w Hawanie, na którym Kubańczycy z Cienfuegos spędzają czas wolny. Znajdziemy tutaj chwilę wytchnienia od tętniącego życiem centrum miasta.
6) Copelia
Wiele atrakcji z Hawany zostało przeniesionych do Cienfuegos. Mamy tutaj Malecon, Prado, ale jest także Copelia, czyli lodziarnia. I choć ta w Cienfuegos nie jest tak imponujących rozmiarów jak hawańska, to również jest spora i codziennie serwuje pyszne lody, jeśli się nam poszczęści to w wielu smakach.
7) Laguna Guanaroca
Laguna to chroniony teren, który jest rajem dla miłośników ptaków. Jeśli lubisz przyrodę, to z pewnością docenisz to miejsce, a jeśli ci się poszczęści, to będziesz miał okazję do obserwacji różowych flamingów w wielkich grupach. Niesamowite przeżycie.
Dla miłośników przyrody Cienfuegos ma jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie ogród botaniczny Jardín de la Soledad.
8) Rancho Luna
Cienfuegos to nie tylko miasto i architektura. Zmęczeni zgiełkiem możemy udać się na przepiękną plażę, która leży jedynie 20 kilometrów od Cienfuegos – Rancho Luna. Na plaży jest bar i restauracja. Obok plaży znajduje się delfinarium, ale zgodnie z naszą filozofią nie polecamy odwiedzania miejsc gdzie zwierzęta są trzymane w niewoli.
9) Cementerio de la Reina / Cmentarz Królowej
Na Kubie znajdziemy unikatowe cmentarze na skalę świata, które przypominają małe miasteczka. Pomniki zdobione w białym marmurze wcale nie wzbudzają smutku, a wręcz zachwyt. Obok najsłynniejszego cmentarza im. Krzysztofa Kolumba w Hawanie, w wolnej chwili warto odwiedzić właśnie Cmentarz Królowej w Cienfuegos. Cmentarz powstał w 1837 roku i początkowo służył głównie do chowania żołnierzy i ochotników poległych w walce o niepodległość Kuby. Dziś pełni rolę cmentarza miejskiego.
Najsłynniejszy grób na cmentarzu to Bella Durmiente, czyli Śpiąca Królewna). Grób przedstawia śpiącą, młodą kobietę, która w dłoni trzyma trzy kwiaty – maki. Są one symbolem snu i śmierci. Nagrobek powstał dla kobiety, która zmarła w wieku 24 lat przy porodzie.
10) Prado (Paseo El Prado)
Główny deptak Cienfuegos to Prado. Stanowi najdłuższą ulicę na Kubie. Znajdziemy tutaj liczne restauracje i ulubioną lodziarnię – Copelię. Na Prado znajdziemy także pomnik Bartolomé Maximiliano Moré Gutiérreza, znanego jako Benny Moré. Jego ulubione gatunki muzyczne to son i bolero. Zwany w świecie był „kubańskiem Elvisem Presleyem”.
- Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na Kubę - 14 lipca 2023
- Gorąca krew, czyli miłość po kubańsku - 4 lipca 2023
- TEDx Koszalin: Kuba. Wyspa, która zmienia wszystko - 30 maja 2023