Ostatnia aktualizacja 24 lipca 2023
Kuba ma aż 5 700 km linii brzegowej i właściwie większość wybrzeża kryje w sobie coś ciekawego dla nurków. Zatopione wraki, pionowe ściany, kolorowe i czarne koralowce itd. itd. Przez cały rok temperatura wody wynosi średnio 24 ° C (latem jest znacznie cieplejsza), a na południowym wybrzeżu średnia przez cały rok jest wyższa. Do tego widoczność na poziomie 30-40 metrów. To sprawia, że Kuba jest rajem dla nurkujących!
- Kuba to raj dla miłośników nurkowania. Na wyspie jest około 50 gatunków koralowców, w samej Zatoce Świń około 30 miejsc do nurkowania, a na wschodzie wyspy unikatowe na światową skalę Ogrody Królowej z nieskazitelnie czystymi wodami.
- Na płetwonurków na Kubie czeka wspaniała roślinność, cenoty, jaskinie oraz wspaniałe podwodne formacje skalne.
- Centra nurkowe na Kubie nie prowadzą kursów – nurkować mogą jedynie osoby, które już posiadają licencję.
- W Hola Cuba organizujemy wycieczki objazdowe po Kubie ale także wyprawy nurkowe na zamówienie.
Fidel Castro – ambasador nurkowania na Kubie
Nurkowanie z akwalungiem na Kubie ujawnia istną „kulturę morską” tego kraju, która jest równie fascynująca jak ta na lądzie – ze stromymi, porośniętymi ścianami koralowymi ścianami, tunelami i podwodnymi jaskiniami, w których znajduje się cała tęcza ryb rafowych, gąbek, rekinów, żółwi i gorgonii. Lata izolacji Kuby sprawiły, że ten ekosystem jest tutaj fantastycznie zachowany.
Fidel Castro był słynnym miłośnikiem nurkowania – CIA wykorzystała ten fakt do jednej z wielu (mówi się o kilkuset wręcz) nieudanych prób zabójstwa. Zamach na życie Castro miał tutaj polegać na wykorzystaniu kombinezonu, który był trucizną, i muszli jako ładunku wybuchowego. Kolejny raz nie powiodło się.
Ale nie tylko CIA korzystało z miłości Castro do oceanu. Kiedy Jacques Cousteau odwiedził Kubę w 1985 roku, obaj mężczyźni okazali się pokrewnymi duchami. Eksplorator morski spędził wiele miesięcy, żeglując swoim statkiem Calypso wokół wybrzeża Kuby, po czym został powitany z otwartymi ramionami przez Castro, który przyznał, że był bardzo dużym wrażeniem badań morskich Cousteau, które zachęciły go do chronienia świata morskiego Kuby (przyrodniczo i terytorialnie…).
Kuba podwodnym rajem dla nurków
A jest o co walczyć. Kuba jest prawie całkowicie otoczona rafami koralowymi, z około 50 gatunkami koralowców kwitnącymi na cieplejszym wybrzeżu Karaibów. Brak industrializacji na wyspie spowodował, że rafy i żyjące w nich stworzenia pozostały w dużej mierze niezakłócone – fenomenalna uczta dla płetwonurków i rzadka historia sukcesu w czasach, gdy zanieczyszczenie, trałowanie i wzrost temperatury morza zagrażają koralowcom.
Jednak Kuba nie jest najlepszym miejscem dla niewykwalifikowanych nurków. PADI jest kwalifikacją amerykańską i wciąż na Kubie jest rzadkością, ale licencje PADI są jak najbardziej respektowane.Niektóre centra nurkowe, w tym w María la Gorda, oferują kurs według szkoły CMAS – francuski odpowiednik – który trwa około czterech dni. Inne ośrodki oferują np. kursy ACUC (American Canadian Underwater Certification), które są dobrym wprowadzeniem do nurkowania.Jeśli szukasz czegoś bardziej nieformalnego, niektórzy instruktorzy z przyjemnością wezmą nowicjuszy na nurkowanie próbne, tzw. intro ale zostanie to zrobione według własnego uznania i prawdopodobnie nie będziesz w stanie zarezerwować tego z wyprzedzeniem.
Jest to już rzadkością, ale należy o tym wspomnieć, że zdarza się, iż sprzęt do nurkowania nie spełnia międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Podczas gdy bardziej doświadczeni nurkowie będą mogli wykonywać podstawowe kontrole swoich regulatorów, BCD i tak dalej (lub mogą mieć własny sprzęt), nowi nurkowie są znacznie bardziej zagrożeni, ponieważ nie rozpoznają błędów. Są to jednak nieliczne wyjątki, których z rozwojem wyspy jest coraz mniej.
Gdzie nurkować na Kubie?
Wiele miejsc do nurkowania na Kubie znajduje się w pobliżu miast i miasteczek. Można też nurkować schodząc do wody bezpośrednio z przepięknych plaż, a to oznacza, że wycieczki nurkowe można dosyć łatwo wpisać w zwiedzanie wyspy. Właściwie prawie wszędzie, gdzie zatrzymasz się na wybrzeżu, będziesz mieć dostęp spotów nurkowych – bardziej lub niej spektakularnych.
Jest to również wygodne dla tych, którzy podróżują z partnerami lub znajomymi, którzy nie nurkują. Z kolei gdy nurek pływa pomiędzy rafami, jego towarzysze podróży mogą rozkoszować się słońcem lub lokalną kulturą, albo cieszyć się snorkelingiem. Takie położenie wyspy oznacza również, że możesz cieszyć się wakacjami nurkowymi na całej jej długości i każdego dnia odkrywać ekosystem oceanu.
Spójrzmy gdzie na Kubie są najpiękniejsze miejsca i najlepsze warunki do nurkowania, bowiem wakacje na Kubie to świetna okazja, żeby połączyć zwiedzanie wysypy z aktywnością sportową!
Mapa nurkowania na Kubie
Hawana
Jeżeli podwodne przygody chcemy rozpocząć już w Hawanie (bo najczęściej tutaj przylatują osoby z Polski, które objeżdżają Kubę), to nie musimy jechać w odległe miejsca, by podziwiać podwodny świat. Hawana to również świetna baza wypadowa na nurkowanie.
Centrum nurkowe La Aguja znajduje się tuż przy Marinie Hemingwaya. Kolejne – Copacabana – znajdziemy przy Hotelu Be Live Havana City Copacabana w dzielnicy Miramar (Calle 1ra). Z kolei centrum nurkowe w Tarará będzie świetnym połączeniem do nurkowania i plażowania, a to wszystko niecałe 20 kilometrów od stolicy Kuby.
Centra nurkowe
- Centro de Buceo La Aguja
- Centro de Buceo Copacabana
- Centro de Buceo Tarará
María la Gorda
Na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu Kuby – María la Gorda – mieści się jedna z popularniejszych lokalizacji dla nurków. Należy jednak pamiętać, że nie ma tu zbyt wiele do robienia poza nurkowaniem i wypoczywaniem na plaży. Sceneria jest dzika i odległa – z zachodnimi plażami oferującymi niezrównane zachody słońca. Miłośnicy nurkowania mają tu jednak raj, bowiem na Maria La Gorda znajduje się aż 50 miejsc nurkowych – w tym Yemayá, gdzie schodzi się w dół ogromnej ścianie, która przypomina tunel. Ponieważ Maria La Gorda jest odległym miejscem, najlepiej zatrzymać się tutaj przynajmniej na jedną lub dwie noce.
Centra nurkowe:
- Centro de Buceo Gaviota Cabo San Antonio
- Centro de Buceo Gaviota María La Gorda
Cayo Levisa
Na zachodzie wyspy mamy jeszcze możliwość podziwiania północnego wybrzeża, a konkretnie archipelagu Los Colorados, do którego należy Cayo Levisa. Pod wodą do podziwiania jest przepiękna rafa koralowa z ogromnym bogactwem form oraz wiele gatunków kolorowych ryb. Dla miłośników podwodnego szaleństwa są również dwa wraki statków z XVII i XVIII wieku.
Możliwość nurkowania najlepiej ustalać w biurze Cubanacan w centrum Vinales.
Centrum nurkowe
- Centro de Buceo Cayo Levisa
Santa Lucía
Nieco ponad godzinę jazdy od Camagüey znajduje się Santa Lucia z 21-kilometrową plażą! Ten ośrodek nurkowy to druga, najdłuższa rafa koralowa. Zaledwie 200 metrów od brzegu możemy przenieść się w nurkowy raj. Na tym obszarze znajduje się około 40 miejsc nurkowych, z 10-metrowymi grzbietami koralowymi, wrakami hiszpańskich statków handlowych i rekinami, które czają się na wysokości około 30 metrów.
Guardalavaca
Tropikalna fauna i flora to tylko jedna z atrakcji nurkowania w okolicach przepięknej Guardalavaca. Na szczególną uwagę zasługują jednak podwodne obiekty przy Playa Pesquero: okręty podwodne, czołgi, amfibie oraz artyleria naziemna i powietrzna – wszystko to na głębokości 20-30 metrów. Ten podwodny park ma nazwę Balcón de las Damas i oferuje aż 47 punktów nurkowych.
Centra nurkowe:
- Centro de Buceo Eagle Ray
- Centro de Buceo Gaviota Playa Pesquero
Zatoka Świń
Playa Girón prowadzi do znanej z historii Zatoki Świń, która ma ponad 30 miejsc nurkowych i kilka centrów nurkowych. Nurkowania na nabrzeżu w zatoce są odpowiednie dla początkujących i bardziej doświadczonych nurków. Mogą się odbywać na głębokościach od 10 do nawet 40 metrów. W zatoce mamy też zatopione wraki, takie jak m.in. Jaruco – który zatonął w 1984 r.
W zatoce świń znajduje się też ogromna ściana, zaczynająca się od 30 metrów od brzegu, – znajdziemy tu czarne koralowce i bogactwo życia morskiego. 8 km od Playa Girón mieści się Caleta Buena z własnym centrum nurkowym. Tutaj słonawa woda wspiera szereg niezwykłych gąbek, schowanych w koralowych grzbietach i podwodnych jaskiniach.
Nurkować można również w grocie ryb – Cueva de Los Peces, która ma głębokość 70 metrów. Podziemny korytarz łączy cenotę z oceanem. Z brzegu również możemy udać się na nurkowanie – na miejscu jest centrum nurkowe (Punda Perdiz).
Do centrów nurkowych w Zatoce Świń należy przyjechać około 9 rano, kiedy to zaczynają pracę i zapisy na nurkowanie.
Centra nurkowe
- Centro de Buceo Playa Larga
- Centro de Buceo Punta Perdiz
- Centro de Buceo Playa Giron
Varadero
Choć nurkowanie w okolicach Varadero nie należy do tych najbardziej spektakularnych, które oferuje Kuba, to jednak położenie w kurorcie z piękną plażą sprawia, że cieszy się dużą popularnością.
Centra nurkowe w Varadero oferują podziwianie koralowców, nurkowanie na ścianie, w tunelach, na wrakach, a nawet w jaskiniach. Centrum Nurkowe Acua oferuje także nurkowanie nocne.
Nurkowanie w Varadero to świetna forma urozmaicenia wolnego czasu, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na dłuższy pobyt hotelowy. Na każde nurkowanie mogą wypłynąć również osoby towarzyszące, które nie nurkują, a chcą popływać z maską i fajką (snorkeling) lub po prostu poopalać się na łodzi.
Centra nurkowe
- Centro de Buceo Barracuda
- Centro de Buceo ACUA / Marina Dársena
- Centro de Buceo Chapelin
- Centro de Buceo Gaviota Varadero
Jardines de la Reina
Ten oddalony archipelag Karaibów, około 80 km od kontynentalnej Kuby, został w 2002 r. znany za park morski i jest okrzyknięty najlepszym miejscem do nurkowania, nie tylko na Kubie, ale i na całych Karaibach. Niestety, jest również trudno dostępny i bardzo drogi.
Rafa koralowa i bagna namorzynowe rozciągają się na ponad 150 km i można je zwiedzać wyłącznie na statkach jedynej na świecie firmy, co sprawia, że jest to podróż niezwykle ekskluzywna. Rezerwacje odbywają się na rok-dwa lata wcześniej. Nurkowanie jest także limitowane – mówi się o 300 osobach, które mogą przebywać na tzw. Rafie Fidela.
Oprócz dziewiczego środowiska, które zapewnia 40-metrową widoczność, nurkowie są tu przyciągnięci ogromną liczbą rekinów zamieszkujących te wody, a także niezwykłą szansą na pływanie z krokodylami, które czają się w wodach namorzynowych . Rekiny wielorybie migrują tu od lipca do listopada, chociaż jest to szczyt deszczowej pory Kuby, z możliwymi huraganami. W Ogrodach Królowej można nurkować najkrócej przez 7 dni i jest to połączone z pobytem na hotelowej łodzi.
Playa Ancón
Ponad 40 gatunków koralowców tworzy ogromną rafę tuż przy Playa Ancon. Te piękne koralowce przyciągają też setki ryb rafowych. Wiele nurkowań odbywa się bezpośrednio z brzegu, a lokalne międzynarodowe centrum nurkowe Cayo Blanco dysponuje również łodziami umożliwiającymi nurkom wypłynięcie na morze. Znajdziemy tutaj ogromne ściany czarnego koralowca, gąbki i gorgonie – już 25 km od brzegu, na Cayo Blanco, maleńkiej wyspie, która otoczona jest 23 miejscami nurkowymi! Do Playa Ancón można z łatwością dojechać z Trynidadu.
Najlepiej ustalić nurkowanie w biurze Cubanacan dzień wcześniej – biur znajdziemy w hotelu Iberostar Trinidad.
Centrum nurkowe
- Centro de Buceo Ancon
Guajimico
W drodze z Cienfugos do Trinidad znajduje się mała wioska Guajimico, która jest doskonałym miejscem do zatrzymania się na nurkowanie z łodzi – dokładnie tak jak sugeruje to rdzenna nazwa miejsca. Guajimico tłumaczy się jako „Miejsce dla ryb”!
Centrum nurkowe
- Centro de Buceo Guajimico
Cayo Largo del Sur
Cayo Largo to dosłownie długie wybrzeże, ale jest w rzeczywistości dosyć krótkie. To jednak oznacza, że jego atrakcje są gęsto upakowane. Wiele raf znajduje się w płytkich wodach wokół wyspy, a tu jest dobrze zorganizowana i dobrze wyposażona szkoła nurkowania. Jest to wspaniałe miejsce dla mniej doświadczonych nurków do zdobywania umiejętności podczas przepływania przez koralowy labirynt.
Adekwatna nazwa spotu – El Acuario – czyli akwarium, oferuje mnóstwo ryb rafowych, żółwie i rekiny na głębokości zaledwie 15 metrów. Dla bardziej zaawansowanych nurków mamy tu strome ściany pokryte czarnym koralem, gąbki morskie, które spadają do głębokości 200 metrów, tworząc ekscytujący pionowy ekosystem dla ryb rafowych. Na Cayo Largo del Sur najlepiej dojechać z Playa Girón w Zatoce Świń.
Isla de la Juventud
Wyspa Młodości ma aż 56 miejsc do nurkowania, ale nie wszystkie są w obszarze Kuby. Wyspa znajduje się w chronionym rezerwacie morskim i znajduje się na południowym wybrzeżu. Podwodne krajobrazy są imponujące i będą stanowiły wyzwanie dla początkujących i doświadczonych nurków z jaskiniami koralowymi i tunelami, ogromną ścianą i niebieską głębią, która spada ponad 1,5 km do dna morskiego. Warto tutaj zabrać swoją kamerę podwodną, aby uchwycić kolorowe gatunki koralowców, gąbki i gorgonie. Do spotkania są także tarpony, żółwie i barakudy, a nawet rekiny.
Cayo Coco i Cayo Santa Maria
Te centra nurkowe nastawione są przede wszystkim na gości hotelowych, ale są doskonałym urozmaiceniem dla dłuższego pobytu w zonie hotelowej, jakimi są Cayo’s.
Na Cayo Coco można podziwiać aż 400 km rafy koralowej, choć oczywiście nikt tyle nie przepłynie, ale jest to druga co do wielkości tego typu podwodna formacja na świecie!
Centra nurkowe
- Centro de Buceo Las Brujas (Cayo Santa Maria)
- Centro de Buceo Green Moray (Cayo Coco)
- Centro de Buceo Marina Gaviota Cayo Coco (Cayo Coco)
Santiago de Cuba
Okolice Santiago de Cuba oferują wielkie bogactwo podwodne. Poza egzotyczną fauną i florą oraz rafą koralową, wielką atrakcję stanowią podwodne obiekty. Mamy tutaj 73 wraki statków, a wśród nich statki admirała Cervery zatopione w 1898 roku, czyli w czasie wojny hiszpańsko-amerykańskiej o niepodległość Kuby.
Centra nurkowe
- Centro de Buceo Marea del Portillo
- Centro de Buceo Carisol-Corales
- Centro de Buceo Marina Internacional Santiago de Cuba
- Centro de Buceo Sierra Mar
Zapraszamy na wyprawy nurkowe, które realizujemy na zamówienie.
- Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na Kubę - 14 lipca 2023
- Gorąca krew, czyli miłość po kubańsku - 4 lipca 2023
- TEDx Koszalin: Kuba. Wyspa, która zmienia wszystko - 30 maja 2023