Pogoda na Kubie – kiedy jechać

Sezon na Kubie trwa cały rok i zawsze możemy liczyć na wysokie temperatury. Karaibski klimat ma jednak swoją specyfikę, którą warto wziąć pod uwagę w czasie planowania wakacji na Kubie. Jaka jest pogoda na Kubie? Zobacz!

Na Kubie panują dwie pory roku:

  • pora sucha – od października do maja/czerwca
  • pora deszczowa – od maja/czerwca do października

Temperatura na Kubie

W porze suchej na Kubie temperatura w dzień przekracza 25-28 stopni, a wieczorem spada czasami nawet do 15. W czasie polskiej zimy warto więc mieć ze sobą na Kubie coś cieplejszego na chłodniejsze wieczory, choć może się zdarzyć, że wcale  takich dni nie doświadczymy. Jak to z pogodą – nie ma reguły.

W porze deszczowej temperatura na Kubie rzadko spada poniżej 30 stopni, a we wschodniej – najgorętszej części Kuby – w ogóle nie ma co na to liczyć. Lato bywa naprawdę trudne, jeśli chodzi o wycieczki objazdowe na Kubie.

Opady deszczu na Kubie

W czasie pory deszczowej najgorsze są pierwsze tygodnie. Wtedy deszcz może bez przerwy padać nawet przez dwa tygodnie. Pojawiają się lokalne podtopienia i mimo że jest gorąco, to deszcz i wilgoć nie uprzyjemniają podróży. Później pogoda uspakaja się i deszcze pojawiają się, ale są krótkie i intensywne, po czym znowu jest piękna, słoneczna pogoda.

Zimą, czyli w czasie pory suchej, opady deszczu zdarzają się bardzo rzadko, ale też trzeba być na nie przygotowanym. Szczególnie w rejonach gór, a Kuba należy do górzystych wysp.

Krajobraz Kuby a pora roku

Choć największy szczyt turystyczny przypada na zimę, to Kuba najpiękniejsza i najbardziej zielona jest w czasie pory deszczowej. Najlepsze pod względem fotograficznym miesiące to zatem wrzesień-listopad, kiedy można się jeszcze cieszyć bujną roślinnością. Niestety… wrzesień jest również najbardziej niebezpieczny i to statystycznie wtedy właśnie pojawiają się huragany. Mogą one występować nawet do drugiej połowy października.

Temperatura wody na Kubie

Kubańczycy zażywają kąpieli w oceanie jedynie latem, kiedy temperatura wody jest naprawdę bardzo wysoka. Wiele osób z pewnością poczuje się jak w jacuzzi, co może być uciążliwe przy tak wysokich temperaturach, bo kąpiel niekoniecznie jest orzeźwiająca

Zimą temperatura oceanu nie jest tak wysoka, ale dla Europejczyków bardzo przyjemna, a w porównaniu z Bałtykiem jest gorąca. Na wyjazd z dziećmi (również pod kątem kąpieli) najbardziej rekomendowana pora to zima. Temperatura jest wysoka, ale nie są to nieznośne upały, a również temperatury wód są bardzo dobre do zażywania kąpieli.

Pod względem temperatury odpowiednie miesiące to kwiecień-maj, ale także listopad-styczeń. Latem wysokie temperatury przy wielkiej wilgotności nie dla wszystkich będą odpowiednie. Sezon jednak na Kubie trwa cały rok i nie ma złej pory, by odwiedzić tę karaibską perłę. No dobra… z wyjątkiem września/października, kiedy na Kubę naprawdę lepiej nie jechać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *