Ostatnia aktualizacja 24 lipca 2023
Hawana to serce Kuby. Tętniąca życiem, wibrująca energią i kolorami. Znajdziemy tutaj światowe dziedzictwo architektury, posłuchamy najprawdziwszej latynoskiej muzyki i podpatrzymy jak żyją mieszkańcy Kuby. Zobacz najlepsze atrakcje Hawany!
1. La Habana Vieja – Stara Hawana
Najpiękniejsza część Hawany. Jedna z najpiękniejszych starówek na świecie. Perła na światowej mapie kolonialnej architektury. Habana Vieja przez lata izolacji Kuby popadała w ruinę. Dopiero w latach 80. XX w. rozpoczęto plan renowacji i przy wsparciu UNESCO ruszyły remonty rozpadających się budynków. Każdego roku rusztowania zmieniają swoje położenie, a odnowione budynki cieszą się dawnym blaskiem.
2. Malecon
Malecon w Hawanie to najsłynniejszy kubański deptak. 8 kilometrów, na których toczy się życie towarzyskie. Wybudowany w 1901 roku przez amerykańską armię jest świetnym miejscem, by wyglądać swojego amerykańskiego snu za oceanem… Na Maleconie spotykają się Kubańczycy późnym wieczorem na plotki, słuchanie muzyki oraz na przyglądanie się spacerującym turystom.
3. La Habana Centro
Pomiędzy turystyczną Starą Hawaną, a luksusową dzielnicą Vedado, mieści się centrum życia mieszkańców Hawany, czyli La Habana Centro. Dzielnica handlowa i mieszkalna. Zupełnie nieturystyczna, choć znajdziemy tutaj wiele casas particulares. By poznać życie mieszkańców Hawany koniecznie trzeba pospacerować po La Habana Centro. Na ulicach Neptuno, San Rafael czy Zanja wypatrzymy wiele sytuacji wartych obserwacji czy fotografii.
4. Plac Rewolucji
72 tysięcy metrów kwadratowych placu robi wrażenie. Najważniejszym punktem jest pomnik bohatera narodowego Jose Marti (poniżej opis) oraz podobizny Che Guevary i Camila Cienfuegosa na budynkach ministerstw.
5. El Floridita
Ernest Hemingway prowadził bujne życie towarzyskie. Mówiąc wprost był alkoholikiem. Jego maksyma brzmiała „skończyć pracę do południa, a picie do trzeciej”. W słynnym barze El Floridita w Hawanie pisarz popijał daiquiri, na które zachodzą dziś tutaj turyści z całego świata.
6. Bodeguita del Medio
„My mojito in La Bodeguita, My daiquiri in El Floridita” – mawiał Ernest Hemingway. Można tu zatem wypić podobno najlepsze w Hawanie mojito. W La Bodeguita del Medio gdzie nie tylko można drinkować, ale też pysznie zjeść!
7. Hotel Ambos Mundos
Piękny hotel, w eklektycznym stylu, mieści się na skrzyżowaniu ulic Calle Obispo and Mercaderes. Wybudowany w 1924 zasłynął głównie dzięki znanemu gościowi – Ernestowi Hemingway’owi, który zatrzymywał się tutaj przez kilka lat. Do dziś można zwiedzać pokój pisarza, który otwarty jest codziennie do godziny 16:00 – pokój 511 na 5. piętrze.
8. Plaza Vieja
Dziś Plac Stary (hiszp. Plaza Vieja), a w dalekiej przeszłości „Plac Nowy”. Dawniej był miejscem egzekucji, handlu niewolnikami, a później powstała tu hala targowa. Dziś Plaza Vieja jest perełką turystyczną na szlaku zwiedzania Starej Hawany. Fontanna na środku została odgrodzona, by mieszkańcy niej czerpali z niej wody. Na placu znajdziemy warzelnię piwa, kawiarnię ze świetnej jakości kawą ziarnistą do kupienia na wagę, czy budynki, w których mieści się kino, planetarium oraz camera oscura (opis poniżej). Na rogu placu znajduje się XVIII-wieczny klasztor – Convento de Santa Clara – do którego dawniej wysyłano panny bez posagu. Do zwiedzania udostępnione są cele, w których mieszkały dziewczęta oraz dziedziniec.
9. Camera Oscura
Najwyższy na Plaza Vieja budynek to Gómez Vila (35 metrów wysokości). Warto wejść na górę, nawet jeśli nie działa winda (a często nie działa), nie tylko po to, by podziwiać panoramę Hawany i piękny widok na Kapitol, ale także by podziwiać Hawanę z perspektywy Cámara oscura. To jedyna w całej Ameryce Południowej i na Karaibach Cámara Oscura, więc tym bardziej warto.
10. Kapitol
Wygląda znajomo, prawda? Budowa El Capitolio rozpoczęła się w 1926 roku, kiedy Kuba była pod silnym wpływem USA. Obiekt wzniesiono na podstawie dokładnie tego samego projektu co Kapitol z Waszyngtonu, choć wielu znawców uważa, że wersja kubańska jest bardziej udana. Na uwagę zasługuje 94-metrowa kopuła – trzecia co do wielkości na świecie! Do rewolucji w Kapitolu mieścił się kongres, następnie ministerstwa, a po remoncie, który już dobiega końca, budynek będzie siedzibą biur rządowych i ministerstw.
11. La Guarida
Concordia 418 to adres słynnej hawańskiej restauracji La Guarida. Budynek „zagrał” w przepięknym filmie „Fresa y chocolate” (pol. tytuł „Truskawki i czekolada”), co przyniosło restauracji dużą sławę. Również sam film warto obejrzeć! La Guarida to Paladar, czyli prywatna restauracja kubańska. Została otwarta 14 lipca 1996 r. Słynie z dobrej kuchni i wytwornego wystroju. Jeśli chcemy tam zjeść, lepiej zrobić rezerwację online z wyprzedzeniem.
12. Fabrica del Arte
Jeśli chcemy sprawdzić jak wygląda życie nocne Hawany, to Calle 26, na rogu z 11 w dzielnicy Vedado będzie bardzo dobrym adresem. Mieści się tutaj Fabrica del Arte, czyli dawna fabryka przerobiona na klub muzyczny, knajpę i galerię sztuki nowoczesnej. W ciągu dnia usiądziemy tutaj przy kawie i obejrzymy wystawy, a w nocy zaszalejemy na imprezach do białego rana.
13. Casa de la Musica
Kultowy kubański lokal na fiestę w hawańskim stylu. Casa znajduje się na rogu ave. 35 i calle 20. Na wejściu może nas zrażać liczba pań do towarzystwa, która stoi w długiej kolejce, ale miłośnicy dobrej muzyki i salsy z pewnością będą usatysfakcjonowani. Na pewno warto tu zajrzeć przynajmniej raz będąc w Hawanie.
14. Hotel Nacional
Choć najlepsza lata ma już za sobą, to jednak do dziś budzi podziw. Hotel Nacional otwarto w 1930 roku. Dumnie góruje na skale i z pewnością jest jedną z większych atrakcji dzielnicy Vedado. W 1946 roku odbył się tutaj zjazd największych rodzin mafijnych, więc miejsce to może podziałać na wyobraźnię. Warto wejść do środka i przejść dalej do ogrodu, by usiąść na drinka, patrzeć na ocean i wyobrazić sobie dawne czasy. Czasy świetności na Kubie.
15. Cabaret Parisien
Kabaret Parisien ma swoje występy w Hotelu Nacional co dodaje mu splendoru. Legendarny styl, ciekawe przedstawienia, piękne stroje i oczywiście kubańska muzyka w najlepszym wydaniu. Można również zarezerwować bilet z kolacją lub drinkiem. Kiedy show się kończy, tancerze zapraszają do wspólnej zabawy. Cena ok. 35 CUC.
16. Cabaret Tropicana
Kabaret Tropicana ma swoją siedzibę na rogu Calle 72 i Ave 43. Uchodzi za najlepszy kubański kabaret, znany na całym świecie, ale ceny również są wysokie, ok. 70-90 CUC za występ. W przepięknej scenerii możemy oglądać występ ok. 200 tancerzy, co robi ogromne wrażenie. Mimo wysokich cen kabaret jest oblegany, więc lepiej zadbać o rezerwację.
17. Buena Vista Social Club
Klub muzyczny tworzony przez kilkunastu muzyków z Hawany. Choć najprężniejsze lata działalności przypadały na lata 30. i 40. XX wieku, to dopiero nagrana w 1999 roku płyta przyniosła im światową sławę. Buena Vista Social Club gra do dziś, jednak nie jest to już skład tak wielkich artystów jak m.in. Ibrahim Ferrer. Płyta dostała nagrodę Grammy i odniosła sukces artystyczny oraz komercyjny. Kolejnym sukcesem była nominacja do Oscara dla filmu dokumentalnego, który pokazywał prace nad drugą płytą kubańskich muzyków. Kto raz posłucha „Chan Chan” ten na zawsze pokocha oryginalną latynoską muzykę od Buena Vista Social Club.
18. Przejazd amerykańskimi samochodami
Kuba to żywe muzeum motoryzacji. Kiedy Amerykanie w czasie rewolucji uciekali do siebie, na wyspie porzucili swoje przepiękne samochody. W tym samy czasie zaczęła się izolacja Kuby i samochody – jak wszystko zresztą – stały się towarem deficytowym. Kubańczycy opanowali więc do perfekcji dbanie o swoich 50- czy 60-latków. Najpiękniejsze okazy czekają na turystów pod Kapitolem i zapraszają na przejażdżkę. Taki godzinny przejazd od Starej Hawany, przez Malecon i aż do Placu Rewolucji i z powrotem przez Hawanę Centrum to niezapomniana przygoda!
19. El Morro
Najsłynniejsza forteca stolicy Kuby. Twierdzę zaprojektował Włoch Giovanni Battista Antonelli w 1585 roku jako część hiszpańskich fortyfikacji, które miały chronić Hawanę przed piratami. Dziś urządzono tutaj wystawą poświęconą latarniom morskim, a także muzeum, które przybliża historie piractwa.
20. Museo del Ron
Tuż przy porcie znajdziemy muzeum poświęcone narodowemu trunkowi Kuby, czyli rumowi. Muzeum, niestety, należy do najbardziej tłocznych miejsc Hawany, ale jeśli nie zdecydujemy się na zwiedzanie, to wart uwagi jest sklep oraz bar usytuowany tuż przy Muzeum Rumu, gdzie prawie zawsze grana jest muzyka na żywo.
21. Gran Teatro de la Habana
Po prawej stronie przy Kapitolu wznosi się gmach Teatru Wielkiego w Hawanie. Ekstrawagancki, okazały. Otwarty w 1838, od wielu już lat pozostaje w remoncie. W środku mieści się sala koncertowa, kinowa, sale konferencyjne, a także galeria sztuki. Warto wejść do środka by zobaczyć Audytorium Garcia Lorca, które może pomieścić nawet 1,5 tys. widzów.
22. Castillo de San Carlos de la Cabana
Dawniej w tym miejscu co wieczór rozbrzmiewał wystrzał armatni, by okoliczne statki wiedziały, że port jest zamknięty. Zwyczaj ten jest kontynuowany i stał się atrakcją turystyczną. Codziennie o 21:00 żołnierze odgrywają swoje role, w historycznych strojach i przygotowują armatę do wystrzału, po czym roznosi się echem po całej okolicy wielki huk.
23. Casa de la Obra Pia
Jeden z najwybitniejszych budynków kolonialnych w Hawanie, czy w ogóle na Kubie, z piękną historią. Casa przyciąga wzrok żywymi, żółto-błękitnymi kolorami oraz pięknym portykiem. Nazwa, dosłownie „pobożne dzieło”, nawiązuje do czasów kiedy był tu dom dziecka. Właściciel – Don Martín Calvo de la Puerta y Arrieta – przed śmiercią, zostawił 102 tysiące pesos, by każdego roku przeznaczyć je dla piątki dzieci. Budynek wybudowano w 1648 roku, a od 1983 funkcjonuje jako muzeum kultury kubańskiej. Dokładny adres: Calle Obra-Pía 158, na rogu Mercaderes i San Ignacio.
24. Fusterlandia
José Rodriguez Fuster, zwany „karaibskim Picasso” zainspirował się pracami Antonio Gaudíego w Hiszpanii i wymarzył sobie taki kolorowy świat na Kubie. Artysta specjalizuje się w ceramice, malarstwie, a nawet projektowaniu graficznym. Sławę przyniosło mu jednak ozdabianie domów sąsiadów mozaikami. Swoje marzenia realizował w Jaimanitas, tuż obok Hawany, w którym w końcu powstał kolorowy park nazwany od nazwiska – Fusterlandią. Fuster najpierw zaczął „kolorować” swój dom, a następnie pozwoliło mu na to kolejnych 80 sąsiadów.
25. Muzeum Rewolucji
Okazały budynek, a przed nim sowiecki czołg – tak prezentuje się Museo de la Revolucion, które dawniej było siedzibą dyktatora Batisty. Zwiedzając muzeum można poznać historię Kuby z perspektywy rewolucji, z czym wiąże się propagandowy wydźwięk wystawy. Muzeum Rewolucji czynne jest codziennie od 10:00-17:00 (wstęp płatny).
26. Habana 1791
Muzeum perfum oraz sklep, w którym możemy kupić egzotyczne zapachy. Sklep Habana 1791 mieści się na Starej Hawanie, przy ulicy Mercaderes 156 i jest usytuowany w przepięknym XVIII-wiecznym budynku. W sklepie możemy stworzyć swoje autorskie zapachy – do wyboru jest 12 różnych egzotycznych esencji – oraz zobaczyć jak powstają perfumy. Niektóre flakony na zapachy są wykonywane przez kubańskich ceramików, a inne są importowane z Indii.
27. Domowy browar na Plaza Vieja
Właściwa nazwa to Cervecería Factoría Plaza Vieja de la Habana. To niewielki browar, który połączony jest z piwiarnią i doskonale wpisuje się w zwiedzanie Starej Hawany w gorące dni. Otwarte jest codziennie od 12 rano do 12 w nocy. Cena piwa to 3 CUC. Do wyboru mamy jasne lub ciemne.
28. Callejon de Hamel
Epicentrum kultury afrokubańskiej w Hawanie to Callejon de Hamel. Kolorowe budynki, autorstwa Salvadora González Escalona, wyróżniają się na i tak kolorowych ulicach Hawany. W każdą niedzielę, około południa, zaczynają się występy i można podziwiać muzykę i rumbę na żywo. Z kolei w każdą ostatnią sobotę miesiąca mają tam miejsce warsztaty malowania dla dzieci. Callejon de Hamel znajdziemy pomiędzy ulicami Hospital i Aramburu, niedaleko Maleconu.
29. Vedado
Dzielnica dyplomatów, inteligencji i mafiosów. Dawniej była to najważniejsza dzielnica spotkań dla Amerykanów przybywających na Kubę, a dziś znajdziemy tutaj liczne ambasady, parki i oczywiście hotele. Główną ulicą przecinającą Vedado jest Calle 23, zwana również „La Rampa”. Najważniejsze miejsca dzielnicy Vedado to Hotel Nacional, Plac Rewolucji oraz Cmentarz Krzysztofa Kolumba.
30. Calle 23
Restauracje, kina, kluby, ambasady, kościoły, banki, sklepy czy hotele. Przy 23. ulicy w dzielnicy Vedado znajdziemy wszystko. Przez Kubańczyków zwana „La Rampa” przecina zielone Vedado z zachodu na wschód.
31. Necropolis Cristobal Colon
Największa nekropolia w Ameryce Łacińskie nazwana na cześć Krzysztofa Kolumba. na 57 hektarach znajdziemy tutaj prawie 2 miliony białych nagrobków. Budowę cmentarza rozpoczęto w 1860 roku według projektu galicyjskiego architekta Calixta Arellana de Loira y Cardosa, który nie doczekał się końca budowy, a raczej został jako jeden z pierwszych pochowany na cmentarzu własnego projektu. Cmentarz oddano do użytku w 1876 roku. Zmarli zostają chowani w różnych sektorach, w zależności od statusu społecznego.
32. Paseo del Prado
Spacerując po Hawanie nie sposób pominąć Prado. To także granica między Starą Hawaną a centrum. Kiedy zwiedzanie starówki mamy już za sobą, warto przespacerować się wzdłuż Prado aż do samego Maleconu i rozpocząć wieczorne obserwacje już nad brzegiem oceanu. Bulwar Prado wysadzany jest marmurową kostką, a pod zacieniającymi okolicę drzewami można odpocząć na drewnianych ławkach. Na Prado w ciągu dnia życie tętni. Dzieci wychodzą tu na lekcje wychowania fizycznego, artyści malują obrazy, naganiacze zagadują turystów, a grajkowie umilają atmosferę miejsca. Prado zostało zaprojektowane w 1772 r. p rzez francuskiego architekta Jeana-Claude Nicolasa Forestiera.
33. Chinatown
Barrio Chino, czyli chińska dzielnica, nie należy do najpiękniejszych atrakcji Hawany, ale jest ciekawostką w latynoskim mieście. Dziś to raczej jedno z biedniejszych i bardziej zniszczonych miejsc w Hawanie. Znajdziemy tu chińskie knajpy, symbole chińskiej kultury i oczywiście mieszkańców chińskiego pochodzenia. Do dziś Kuba sprowadza większość sprzętu z Chin, ale to już nie jest rozmiar tej współpracy, która miała miejsce w przeszłości.
34. Museo Nacional de Bellas Artes
Muzeum Sztuk Pięknych w Hawanie może pochwalić się jedną z najbardziej okazałych kolekcji w całej Ameryce Południowej i na Karaibach. Wrażenie robią nie tylko wystawy, ale także sam budynek, złote balustrady, płaskorzeźby etc. Jeśli chcemy na chwilę odetchnąć od gorąca, to Muzeum Sztuk Pięknych jest dobrym wyborem.
35. Hotel Inglaterra
To jeden z piękniejszych i wytworniejszych budynków przy Parque Central. Uchodzi również za najbardziej ekskluzywny hotel, choć w minionych latach w Hawanie coraz więcej tej klasy hoteli oddaje się do użytku. Hotel Inglaterra otwarto w 1875 roku. W czasie wojny hiszpańsko-kubańskiej zatrzymywał się tu np. Winston Churchill i inni znakomici goście.
36. Coppelia
Coppelia to słynna sieć lodziarni na całej Kubie. Ta najważniejsza, hawańska, mieści się w Vedado – przy ulicach 23 i 21oraz K i L. Budynek pochodzi z 1966 roku i pamięta czasy kiedy Coppelia oferowała 25 smaków. Dziś najczęściej jest jeden, w porywach do dwóch. Budynek kształtem przypomina UFA i pomieści nawet 1000 gości. Trzeba przyznać, że Fidel Castro naprawdę miał rozmach. Nazwa pochodzi od ulubionego baletu sekretarki Fidela – Celii Sánchez.
37. Universidad de la Habana
Uniwersytet w Hawanie jest najstarszą uczelnią Kuby i jedną z pierwszą w obu Amerykach! Placówkę otwarto w 1829 r. Początkowo znajdowała się w okolicach Starej Hawany, ale dziś siedzibą są wzgórza Vedado. Charakterystyczny budynek ze schodami i kolumnami jest ozdobiony przez siedem fresków, które reprezentują siedem wydziałów. To tutaj prawo studiował Fidel Castro, a gdy do władzy doszedł Fulgencio Batista, teren uczelni był miejscem protestów antyrządowych.
38. Miramar i Maqueta de la Habana
Dzielnica Hawany, która jest zdecydowanie mniej turystyczna, a każdego roku nabiera coraz więcej blasku. Jedną z głównych atrakcji jest Makieta Hawany, która przedstawia miasto w skali 1:1000 z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. Czynne od pon-pt w godz. 9:30-17:30 (wstęp płatny).
39. La Zorra y el Cuervo
Klub nocny w dzielnicy Vedado (Calle 23, pomiędzy N i O), który jest prawdopodobnie najlepszym miejscem do słuchania jazzu na Kubie, a na pewno w całej Hawanie.
40. Budynek Bacardi
Pomiędzy Call San Juan de Dios a Calle Emperdaro uwagę zwraca Edificio Bacardi, czyli budynek utrzymany a styli art deco. Na czubku umieszczono nietoperza, który także znajduje się w logo rum Bacardi. Choć produkcja przeniesiona jest na Bermudy, a rodzina Bacardi również wyemigrowała z wyspy, to jednak nadal ta marka kojarzy się z Kubą. Budynek oddano w 1929 r., a po rewolucji rząd przeznaczył go na przestrzeń biurową. Edificio Bacardi do dziś zachwyca architekturą.
41. Cathedral de San Cristobal
To w tej katedrze przez ponad wiek spoczywały szczątki Krzysztofa Kolumba. Później przeniesiono je do Sewilli. Katedrę rozpoczęto budować w 1748 roku, a ukończono w 1767, a od 1788 wyniesiono do rangi katedry. Dla miłośników architektury z pewnością i z zewnątrz i wewnątrz jest to dzieło. Ze szczytu wschodniej wieży można podziwiać panoramę Hawany.
42. Tren de Hershey
45 kilometrów, 47 stacji i 4 godziny podróży. Jeśli masz czas i cierpliwość to pociąg, dla którego infrastrukturę na Kubie zbudowała amerykańska firma z Pensylwanii – Hershey Corporation – nadal jeździ. Od 1926 roku linia służyła do transportu cukru i przewożenia pracowników do fabryki cukru w Hershey. Dziś z oryginalnych amerykańskich wagonów zostały tylko trzy.
43. Casa del Tabaco
Przy Calle Mercaderes znajdziemy nieduże, ale bardzo ciekawe muzeum tytoniu. Większość eksponatów podarował największy miłośnik cygar na wyspie – sam Fidel Castro.
44. Hotel Habana Libre
Przed rewolucją hotel nosił nazwę Habana Hilton i należał do słynnej amerykańskiej sieci. Na otwarciu, 25 marca 1958 roku, obecny był sam szef, milioner Conrad Hilton i prezydent Batista. Po zajęciu Hawany przez Fidela Castro hotel stał się główną siedzibą nowego rządu, a Fidel zamieszkał w pokoju 2324. Od 1960 hotel nosi nazwę Habana Libre (pol. Wolna Hawana).
45. Hotel Capri
W 1955 r. prezydent Batista uchwalił ustawę, na mocy której każdy kto zdecydował się budować hotel, otrzymywał specjalne ulgi podatkowe, pożyczki i licencję hazardową. Hotel Capri był pierwszym, który został wybudowany zgodnie z tym nowym rozporządzeniem. Otwarty w 1957 r. gościł największe gwiazdy Hollywood, a po rewolucji szybko został zamknięty. Ponownie działa od 2014 roku.
46. Pomnik Jose Marti na Placu Rewolucji
109 metróż wieży i 18 metrów posągu Jose Martiego na Placu Rewolucji robi wrażenie. Wieża dodatkowo otoczona jest sześcioma kolumnami. Budowę i Placu Rewolucji i tego pomnika rozpoczęto w 1939 roku, ale prace trwały aż do 1958 r. Pod pomnikiem mieści się muzeum Jose Martiego, a na szczycie wieży znajduje się panoramiczny taras widokowy, ale z działaniem windy bywa różnie.
47. Apteka Johnson
Spacerując po Starej Hawanie koniecznie trzeba zajrzeć do przepięknej i starej Apteki Johnson, która choć wygląda jak zabytek, to jednak normalnie do dziś prosperuje. Pierwsza „Gran Farmacia Johnson” została założona w 1886 roku, a w aktualnej siedzibie jest o 1914 roku. W 2005 została dotknięta pożarem i oddana do użytku po całkowitej renowacji w 2013 roku.
48. El Dandy
Kultowa już kawiarnia w Hawanie przy Plaza Cristo. Można tu wypić mocną kawę, świeży koktajl i smacznie zjeść. El Dandy wyróżnia się eklektycznym i artystycznym wystrojem. Poza kawiarnią jest to miejsce, w którym nasze oko ucieszą piękne fotografie.
49. La Vigia
Finca Vigía, czyli letnia posiadłość Hemingway’a położona niedaleko Hawany, z przepięknym widokiem na stolicę. Początkowo pisarz wynajmował posiadłość, by po 10 latach kupić ją za 12 500 dolarów. Warunki do pisania miał świetne. Farma zajmuje 15 akrów, jest tu przepiękny ogród, basen, a nawet wieża dla 11 kotów, które posiadała rodzina. Do domu nie można wejść, za to przez drzwi i okna możemy podziwiać wszystkie oryginalne pamiątki po Hemingway’u.
50. Cojimar
Cojimar. Niewielka wioska rybacka na wschód od Hawany. To miejscowy rybak był inspiracją dla Hemingway’a do napisania opowiadania „Stary człowiek i morze”, za które w 1953 dostał Nagrodę Pulitzera oraz Nagrodę Nobla w 1954.
- Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na Kubę - 14 lipca 2023
- Gorąca krew, czyli miłość po kubańsku - 4 lipca 2023
- TEDx Koszalin: Kuba. Wyspa, która zmienia wszystko - 30 maja 2023